W życiu kierowcy może zdarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji, w tym przebicie opony. Posiadanie odpowiednich narzędzi do naprawy może pomóc w bezpiecznym dotarciu do celu podróży. Warto więc wyposażyć swój samochód w zestaw sprzętu naprawczego, który okaże się nieoceniony w trudnych chwilach na drodze. Co warto kupić? Które narzędzia sprawdzą się przy wymianie opony?
Lewarek i podnośnik samochodowy to podstawa
W przypadku uszkodzenia opony konieczne będzie podniesienie pojazdu. Można to wykonać podnośnikiem lub lewarkiem samochodowym. Na rynku istnieje wiele modeli, dlatego warto wybrać odpowiedni dla swojego pojazdu.
Lewarek jest mniejszym urządzeniem niż podnośnik, ale świetnie sprawdza się w utrzymaniu stabilności pojazdu podczas naprawy. Umożliwia podniesienie jednej strony auta, co ułatwia dostęp do uszkodzonej opony. Dzięki niemu można bezpiecznie zdjąć i zamontować koło z oponą zapasową. Podstawowy rodzaj lewarka ma mechanizm trapezowy.
Podobną funkcję pełni podnośnik samochodowy, jednak jest on znacznie większy niż lewarek. Ten sprzęt jest w stanie podnieść cały pojazd, co jest szczególnie przydatne podczas większych napraw. Na rynku dostępne są podnośniki:
- hydrauliczne nisko profilowe;
- hydrauliczne kolumnowe;
- nożycowe;
- elektryczne;
- pneumatyczne.
Narzędzia te działają w różny sposób, w zależności od wybranego modelu. Mogą być napędzane ręcznie, hydraulicznie, pneumatycznie lub elektrycznie.
Zestaw do naprawy opon – co wybrać?
Kolejnym kluczowym elementem wyposażenia samochodu jest zestaw naprawczy, który zawiera kilka przydatnych narzędzi, umożliwiających naprawę pojazdu i przywrócenie go do pełnej funkcjonalności. Jest to istotne zwłaszcza w podróży, kiedy nie spodziewamy się żadnej usterki. Aby skompletować taki zestaw, warto kupić:
- koło zapasowe – można je założyć po zdjęciu uszkodzonego koła;
- klucze – służą do odkręcenia nakrętek z zaworów, aby można było dodać płyn uszczelniający lub napompować oponę.
- łomik – ma zazwyczaj płaską, metalową lub plastikową końcówkę, która umożliwia delikatne oddzielenie opony od felgi;
- kompresor powietrza – pomaga w napompowaniu opony;
- płyn do uszczelniania – jego celem jest zatkanie niewielkich otworów lub pęknięć w gumie i tymczasowe zabezpieczenie przed dalszym wyciekiem powietrza;
- nasadki – pozwalają na wstrzyknięcie płynu uszczelniającego przez zawór.
Jak dbać o narzędzia do naprawy auta?
Akcesoria naprawcze mogą służyć przez wiele lat, ale aby tak się stało, należy o nie odpowiednio zadbać. Po każdym użyciu trzeba dokładnie oczyścić narzędzia, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, błoto i resztki płynu uszczelniającego. Dodatkowo można zastosować specjalne środki konserwujące, zapobiegające powstawaniu korozji.
Cały sprzęt powinien być przechowywany w suchym miejscu, aby uniknąć wilgoci. Warto również okresowo sprawdzać go pod kątem uszkodzeń i zużycia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, należy zakupić nowy element zestawu naprawczego.
Podsumowanie
Przebita opona to awaria, która może spotkać każdego kierowcę, dlatego warto być na nią przygotowanym. Zakup niezbędnych narzędzi do naprawy samochodu pomoże szybko i skutecznie rozwiązać ten problem. Zestaw naprawczy i podnośnik to podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdym pojeździe. Przy zakupie poszczególnych produktów należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, renomę producenta oraz odpowiedni model.